Świnka morska – jak o nią dbać?

Świnka morska, czyli inaczej kawia domowa, jest popularnym pupilem. Przez swoje nieduże wymiary jest ciekawą opcją dla tych, dla których nierealne jest posiadanie psa lub kota. Świnka morska nie ma dużych wymagań, jeśli chodzi o jedzenia – jest zwierzęciem roślinożernym, głównie sianem. Dietę świnki morskiej należy wzbogacać warzywami i owocami, takimi jak pietruszka, marchew oraz mniszek lekarski. Musimy zagwarantować śwince stały dostęp do wody, jak również klatkę dla świnki morskiej ze ściółką i niezbędnymi akcesoriami.

Klatka dla świnki morskiej.

Śwince morskiej można kupić standardową klatkę dla gryzoni, którą znajdziemy bezproblemowo w większości sklepów zoologicznych lub online. Klatka dla świnki morskiej nie musi mieć dużej wysokości, ponieważ zwierzęta te nie przepadają za wspinaniem się. Dlatego istotna jest wielkość dna klatki. Spód klatki zwykle jest plastikowy, a pręty z metalu. Najmniejszym rozmiarem klatki jest 80x50x40cm, możemy wybrać objętość większą, szczególnie jeśli planujemy trzymać w niej więcej zwierząt.Istotnym jest, aby pręty w klatce nie były położone zbyt szeroko, gdyż grozi to zaklinowaniem się świnki morskiej między nimi. Klatkę dla świnki morskiej należy wyłożyć ściółką i\oraz dobrać odpowiednie wyposażenie – domek dla świnki morskiej, poidełko i miseczkę.

Ściółka w klatce dla świnki morskiej.

Najczęściej podłożem klatki dla gryzoni są trociny lub granulat. Trociny są tanie i dobrze nadają się jako podłoże klatki. Minusem trocin jest fakt, że pylą oraz wysypują się z klatki. Alternatywą jest granulat, który wykazuje się dobrą chłonnością, jednak bywa znacznie twardszy w stosunku do trocin. Oprócz tego są dostępne maty dla gryzoni, dzięki którym łatwo utrzymać czystość w klatce, natomiast ich minusem jest niemożność kopania w ściółce, co gryzonie lubią.

Wyposażenie klatki dla świnki morskiej.

Żeby umilić mieszkanie naszej świnki morskiej należy ulokować w środku potrzebne akcesoria, z których najważniejszy jest domek dla świnki morskiej. Dzięki temu świnka morska będzie czuła się bezpiecznie, jako,że będzie miała prywatną przestrzeń, gdzie będzie mogła skryć się na odpoczynek albo ochłonąć, kiedy pierwszy raz przyniesiemy ją do domu.

internetowy sklep zoologiczny